אלי פרידברג - ציורים

כמה מילים על אלי פרידברג ז"ל, אבא של נחום ובעלה הראשון של פסל, כפי שנכתבו על ידי פסל לפני עשרות שנים: 

אלי פרידברג נולד ב-10 לדצמבר  שנת 1918 בקראסנופול, ושמו אז אברהם דודק.
רוב אוכלוסיית העיר היהודית הושמדה בשנת 1921, ואלי נשלח לקנדה יחד עם יתומים אחרים. אימצו אותו נחום וחוה פרידברג. האב היה אדם עצור ורגיש, משהו ממשכיל מאוכזב. האם- דמות ציפורית קטנה ועגלגלה, אשר תמיד תווים סביב לעיניה עיגולים אדומים, אם מצחוק ואם מדמע. ממנה למד שירי עם ביידיש וברוסית. המשפחה עקרה בשנת 1924 לניו יורק. האם נתפסו לחלום מהגרים על הצלחות אגדתיות? חלומות שווא! הנה התחילו שנות המשבר הקשות. האב החולה והמעודן נאבק ונטלטל מעבודה אחת לשנייה, בזויה מן הראשונה. ואלברט הצעיר (זה היה שינוי השם ראשון שלו) עוזר לו בחלוקת חלב, נער שליח אצל עורך דין וכדומה.
בינתיים מסיים אלי את בית הספר התיכון "מוריס" שבברונקס. הוריו הוגים את השאיפה המוזרה שבנם יהיה רואה חשבונות. ואולם הנער כבר צייר את ציורו המקורי הראשון – "העסקים הגדולים בזים לממשלה". הוא לומד ציור בשיעורי ערב ב"סיטי קולג", ולאחר מכן ב"קופר יוניון", ומתפרנס מעבודות שונות ומשונות. אי שם למד אלי את מלאכת הליטוש של יהלומי תעשייה, גם עובד בתור מחסנאי בבית מסחר לאמנים מסחריים והיתרון השולי מבלי משים: שפע של חומרים נהדרים! תערוכת היחיד הראשונה שלו נערכת בטרם היותו בן 28 בגלריה הסינית בניו-יורק. הוא שוקד על מלאכתו. בדצמבר 1950 נערכת תערוכה שנייה בגלריה "יסיינד פור מודרנס" ובביתן "בלו היל" במדינת מיין.
בפברואר 1951 נישאנו לעלינו לישראל, לקיבוץ עין השופט. אלי עובד בצאן, ממשיך לצייר ומצטרף אל אגודת הציירים והפסלים. משיכתו מאז לארכיאולוגיה מוצאת פורקן בחפירות בגבעות שבסביבת הקיבוץ יחד עם חובבים אחרים. בנובמבר 1952 נולד בננו. כעבור שנה, בחודש יולי, הוא עסוק לבדו בחפירה בתוך מערה אחת בגבעת ג'וערה, כשלפתע מתמוטטת התקרה , הוא נקבר במפולת. היה זה ב-12 ביולי 1953, ואלי בן 34.

פסל פרידברג
עין השופט

ציוריו של אלי פרידברג יצאו לאור ב- 1963 בהוצאת הקיבוץ הארצי, מלווים בהסבריה של פסל.