סופרי הקיבוץ


לכניסה לדפי הסופרים - לחצו על הכותרות
הייני בורנשטיין, שהציל יהודים רבים בזמן השואה, מבאזל עד להבות הבשן -  הייני בורנשטייןמספר על הספרים שכתב: "האי שוויץ" מתמקד בפעולות העזרה וההצלה  בימי מלחמת העולם השנייה.
"מבאזל ללהבות הבשן - דרך חיים" בו הוא מספר על תחנות חייו בימי המלחמה, על המפגש עם חסייה רעייתו ז"ל, ועל חייו בקיבוץ להבות הבשן ובפעילותו בתנועה.
כיום הוא עובד על ספר נוסף שיהיה מורכב מעשרות המכתבים והמסמכים שנשלחו והתקבלו בביתו שבשוויץ , ששימש כלשכת קשר עם יהודי אירופה. בימי מלחמת העולם השנייה.יוסי נולד וגדל בלהבות הבשן. לדבריו של יוסי, הקיבוץ שלנו הוא תבנית נוף מולדתו קיבוץ ברלין - יוסי עוזרד ומשמש כרקע לספר עצמו.
יוסי הוסיף מילים אישיות במיוחד לאתר הקיבוץ, וכן תוכלו לקרוא ראיון אישי שערכה אתו ליסה שילוח-עוזרד.
לראיון מצורפות תמונות של יוסי מחייו בקיבוץ, (באדיבות רות עוזרד).

"קיבוץ ברלין עוסק בגיבור שהוא מלח הארץ ומנסה לפרק לגורמים את המושג הזה ואת משמעותיו. זוהי הישראליאנה במיטבה, החומרים המרכיבים אותנו: המעבדה הקיבוצית, חברת הילדים הסגורה, המייסדים יוצאי גרמניה, טראומת יום הכיפורים, המהפך, רקוויאם לתנועה הקיבוצית ומשבר הירידה מהארץ."
.נערה ושמה רנה, זמורה-ביתן , 2006   נערה ושמה רנה - רות עוזרד
רות מספרת על תקופת המלחמה, בה ברחה מהנאצים והצטרפה למחתרת. זהו סיפור הישרדות הרווי תעצומות נפש, תושייה, אומץ לב ואחווה כמו גם כאב, בדידות והתבגרות טרם זמנה.

רות (שיץ) עוזרד נולדה ב-1925 בברלין כבת בכורה למשפחה מסורתית. היא חברת קיבוץ להבות הבשן שבעמק החולה ואחות במקצועה. אם לארבעה בנים ומבורכת בנכדים ובנכדות רבים.

ד"ר אבי ברקאי הוא היסטוריון שכתב במשך השנים אבי ברקאי - יהודי גרמניה על עלייתה ונפילתה של יהדות גרמניה, בכמה ספרים, שכל אחד מהם מתמקד בתחום שונה. 
בעיר הולדתה גרודנו, גדלה חסיה בורנשטיין-ביליצקה חסיה ביליצקה - בורנשטיין - אחת ממעטיםבמשפחה יהודית אופיינית, בה ספגה ערכים יהודיים ואנושיים. בתקופת נעוריה, בקן של השומר הצעיר, נקבע למעשה מסלול חייה.
בספר חסיה מספרת על תקופת המלחמה, שבה עבדה כקשרית במחתרת ועל התקופה שבה הקימה את בית הילדים ליתומי המלחמה והביאה אותם לארץ עם סיום מלחמת העולם השנייה.